Skip to content
All posts

Miért nem lehet többé “másik osztály dolga” a marketing?

Ha eddig úgy tekintettél a marketing osztályodra vagy az ügynökségedre, mint egy úszó szigetre a te szárazfölded közelében, akkor gyere, szállj be velem egy csónakba, ahonnan megmutatom neked, hogyan kapcsolódik a marketing az értékesítéshez, ügyfélszolgálathoz, HR-hez és az egész vállalati stratégiához.

A csónakba a beszállókártyádra ezt a 2 mondatot hoztam: 

Az adatvezérelt döntéshozatal felgyorsítja a döntéshozatali folyamatokat, lehetővé téve a vállalkozások számára, hogy gyorsan reagáljanak a változó piaci körülményekre és versenyképesek maradjanak (Ranktracker, 2023)
  • Az adatvezérelt döntéshozatal felgyorsítja a döntéshozatali folyamatokat, lehetővé téve a vállalkozások számára, hogy gyorsan reagáljanak a változó piaci körülményekre és versenyképesek maradjanak (Ranktracker, 2023)
  • Azok a vállalatok, amelyek adatvezérelt marketinget alkalmaznak, 5-8-szor nagyobb megtérülést (ROI) érnek el, mint versenytársaik (McKinsey & Company, 2023)

A marketing, az csak hirdetés? Nem. Üzleti stratégia


Még élénken emlékszem arra, amikor ha kiejtettem a marketing szót a számon, akkor valaki megkérdezte: áá, te vagy az, aki a reklámokat készíti? Nem.

Valaki pedig azt, hogy hát te vagy, aki azokat a szép vastag papíros kiadványokat nyomtatja? Nem. Éves kampányok? Nem éppen.

Szerintem a digitális korszakban a marketing 3 dolgot kell, hogy jelentsen a te cégednél:

  1. Ügyfélszerzési stratégiát. Ma a leendő ügyfeleid nem kizárólag hirdetések alapján döntenek, hanem össze kell, hogy érjen bennük a cégedről, termékedről, szolgáltatásodról alkotott kép. Ebben benne vannak az erről elérhető információk, a user értékelések ugyanúgy, mint a versenytársak mondásai. Összehasonlítanak, és valaki kikerül győztesen. Ha a marketinged jól támogatja ezt a folyamatot, akkor te. 
  2. Az adatvezérelt döntéshozatal eszközét. A felhasználói viselkedésről gyűjtünk adatokat, ami nem csak az értékesítésnél, hanem az ügyfélszolgálat szempontjából is kritikus, a termékfejlesztésnél pedig alap. Érzed ugye, hogy a marketing mint levegő sziget, az nem annyira helytálló?
  3. A hírnév és a márka építőjét. Egy erős márka nem csak az eladások növekedésében mutatkozik, hanem a tehetséges és elkötelezett munkavállalókat is vonzza, később pedig a lojalitást erősíti.

E három pont után bátran nézheted a horizonton, hogy a marketing és az értékesítés szigetei közötti határvonal elmosódott, mintha ezek már nem külön szigetek lennének a térképen. És nem is lehet két teljesen különálló egység a szervezeteden belül.

Tudod miért?

  • A vásárlási folyamat már nem lineáris: egy ügyfél akár 5-10 különböző online érintkezési pont után dönt.
  • Az értékesítők akkor tudnak hatékonyak lenni, ha a marketing megfelelő minőségű és célzott érdeklődőket hoz be.
  • Az adatok és a lead generálás szorosan összefonódik az értékesítési folyamattal, ezért a marketing és sales csapatoknak együtt kell dolgozniuk.

A munkáltatói cukorbevitelről

Szépen rendeződik át ez a térkép, ugye?

Gyere, most már vedd át tőlem a távcsövet és nézz bele, és közben tedd fel magadnak a kérdést, hogy történhet meg, hogy a HR team ennyire távol van a marketingtől?

A munkáltatói márkára, a tehetségek vonzására és megtartására hatással van a marketing. Ha most az fut át a fejeden, hogy persze, meg a napi cukorbeviteledet is befolyásolja, akkor csak 3 példát hadd mondjak erre, mind pici taktika, de fontos:

  • A LinkedIn és egyéb digitális platformok lehetőséget adnak arra, hogy a céged hitelesen, a munkavállalói oldalról is jelen legyen, életszerűen megmutatva és vonzóvá téve a kultúrát.
  • A munkavállalói tartalom és belső történetek hitelesen építik a márkát.
  • Az álláshirdetések és karrieroldalak is marketinges szemléletet kívánnak – akkor leszel vonzó munkáltató, ha a kommunikációd is az.

Én teljesen megértem, ha lehajítod a távcsövet és azt mondod, az ügyfélszolgálatról és a termékfejlesztésről már ne is beszéljek.

Oké, csak egy állítást: minden interakció számít.

Egy rossz ügyfélszolgálati élmény vagy negatív értékelés akkora kárt tehet, mint egy hurrikán. És ne haragudj, de itt a te, vezetői kommunikációd felelősségére is van egy mondatom:

  • Az ügyfélszolgálat is marketing, mert az ügyfélélmény befolyásolja a márkát.
  • A termékfejlesztés is marketing, mert ha nem figyelsz a piac visszajelzéseire, elveszted a relevanciát, a versenyt. A vásárlót.
  • A vezetői kommunikáció is marketing, mert a céged reputációját befolyásolja az, hogy a vezetők - és köztük te - hogyan kommunikálnak.

Összekapcsolás és kémia?

Mielőtt lehajtanád a fejed és azt a kérdést tennéd fel magadnak, hogy a te cégednél hogyan kapcsolódnak ezek a területek, osztályok, én hadd tegyek fel neked egy kérdést: a te cégedben a marketing még mindig egy külön osztály, vagy már minden üzleti döntés részévé vált?

Ha úgy érzed, van hová fejlődni ezen a területen, akkor beszélgessünk róla.

Ezért vagyok: a stratéga.

Ebben (is) tudlak támogatni, hogy a térképeden lévő szigeteket összehúzd, mégpedig a következő szempontok szerint:

  1. A marketing stratégiai szinten van jelen, és támogatja az összes üzleti funkciót.
  2. Az értékesítés, ügyfélszolgálat, HR és termékfejlesztés együtt dolgozik a marketinggel.
  3. A vezetőség érti a digitális marketing szerepét, és támogatja az adatvezérelt döntéshozatalt.

Ez így mind nagyon logikusan és akár egy folyamatban elképzelhetően hangzik, ugye?

Akkor hadd dobjak rá még egy layert. Ez az emberi.

A csapatod, akár az ügynökséged, szóval akik szerves részei a cégednek, akkor is, ha külsősként, külsős csapatként vannak jelen.

A helyzet az, hogy az egyes szakmai területek közötti kémián rengeteg múlik. Legalább annyi, mint a vezetői szándékon. Ezért a tendereken, a munkafelvételnél ne csak azt nézd, hogy minden checkbox pipálható-e, hanem hogy a részlegek között megvan-e a kémia.

Ha összekötő anyag van, minden van.

További digitális marketing cikkek, hírek és szakértői interjúk